Рипване и компресиране на DVD и Blu-ray в MKV
с повече от един аудио поток, субтитри и глави (chapters)
Ръководство за рипване и компресиране на DVD в AVI можете да намерите в тази тема.
-----
Уводни думички и разяснения
След като Matroska форматът (и по-конкретно MKV, защото никой не ползва MKA) доби по-голяма популярност и x264 енкодерът се разви достатъчно, е време да драсна и ръководство за рипване и компресиране на DVD и Blu-ray в MKV. Понеже форматът предлага доста повече възможности от AVI, ще се възползвам от тях и ще опиша и вграждане на повече от един аудио поток, субтитри и дори глави (chapters).
И не, нямам намерение да се занимавам да описвам 3D. Не знам дали има нужда от нещо допълнително и не ме и интересува. Нямам 3D способен хардуер, не съм фен на 3D и надали скоро ще бъда. Споменавам го изрично, за да не ме питате как става и да не ми давате препоръки/заявки да опиша компресиране на/в 3D.
Ще разделя ръководството на части - всеки коментар ще съдържа дадена стъпка от процеса на рипване или конвертиране.
В ръководството ще видите и абзаци в тъмно син цвят. В тях ще помествам информация, която не е от критична важност и може да бъде прескочена от онези от вас, които имат някакви основни познания и опит в областта и/или не им се занимава да четат. И все пак силно препоръчвам да четете и тъмно синия текст, защото съдържа полезна информация.
Искам да предупредя/уведомя, че ще има доста големи откъм разделителна способност снимки (screenshots) като цяло. Това е нормално за коментарите с описание за компресиране на Blu-ray. А и аз работя на висока разделителна способност, та затова и някои прозорци са големички. Просто ви предупреждавам/информирам.
Ако ще рипвате/компресирате Blu-ray, се уверете, че го правите на дял, който е с NTFS файлова система. Ако дялът е с FAT32 файлова система, ще имате проблеми, защото тя не поддържа файлове с размер над 4 гигабайта, а при Blu-ray такива има винаги. Малко хора използват FAT32, но аз да си кажа думичките.
Както и в ръководството за рипване и компресиране на DVD в AVI, така и в това ще използваме само безплатни приложения.
За компресиране ще използваме "сложна" програма, т.е. няма да е от лъскавите и шарени програми от рода на Format Factory, които имат няколко опции на кръст и са предназначени за небрежно конвертиране на простички клипчета. Ще използваме MeGUI, която е сред уважаваните и доказаните програми за качествено компресиране. Не е единствената такава разбира се, но аз предпочитам нея по ред причини, които ще станат ясни в следващия коментар.
В ръководството има доста текст и обяснения. Нещата могат да станат малко сложни и объркващи на моменти. За жалост това няма как да се избегне, защото ще правим нещата както трябва. Много от приложенията за конвертиране не са способни да запазят качеството и/или правилното съотношение на филма. В това ръководство тези неща са с много висок приоритет. Ако ще правим нещо, ще го правим кадърно и качествено. Няма да претупваме нещата.
Също така ще трябва да вземете някои доста важни решения: дали да компресирате допълнително аудио потоците, какъв размер/коефициент на константно качество да зададете, какъв точно метод на анаморфно кодиране да изберете, какви допълнителни настройки на видео енкодера да зададете и т.н. Вярно е, че тези неща усложняват процеса на компресия, но няма как да се избегнат, ако се цели високо качество. Колкото по-важно е крайният резултат да е качествен, толкова повече неща ще трябва да се "човъркат". Програмите няма как да вземат решения вместо потребителите, без това да се отрази негативно върху качеството. Тези решения са индивидуални - някои настройки зависят от това какъв точно филм се компресира, докато други зависят от нуждите ви. Затова и аз също не мога да взема тези решения вместо вас. Аз мога обаче да опиша процеса подробно и ясно (или поне да се опитам да го направя), за да можете вие да вземете тези решения правилно и да сте доволни от крайния резултат. Точно това е и целта на това ръководство.
Опитал съм се да опиша нещата колкото се може по-ясно и подробно, но без да прекалявам.
В темата ще опиша компресиране по два начина - автоматизиран/лесен/кратък и ръчен/труден/дълъг метод.
Автоматизираният метод ще използва т.нар. One Click Encoder. Това е допълнителен модул на MeGUI, които цели да улесни мъничко процеса. Пак ще си има трудни/важни решения за вземане и доста настройки за задаване, но всички те ще са по-събрани и по-подредени, т.е. задавате настройките, кликате един бутон и всичко останало ще се извърши автоматично, докато вие можете да станете от стола и да си вършите нещо друго.
Ръчният метод е по-дълъг и по-сложен и изисква ръчно да изплънявате всяка стъпка от компресията. Така обаче получавате и възможност за малко по-добър контрол върху процеса.
Вие си преценявате кой точно начин да използвате, но и двата водят до висококачествени резултати. Нямаше да ги описвам, ако не беше така.
По време на ръчната компресия с MeGUI ще се създават различни временни файлове, които ще са нужни по време на компресирането, но след това могат да се изтрият. Препоръчвам да ги създавате в една и съща папка. Същото важи и за файловете, които ще се създават по време на извличането на глави и субтитри. Просто складирайте всички файлове в една и съща папка. Аз предпочитам да използвам папката на рипнатия филм. Това е папката с името на филма, който рипвате с DVDFab (MainMovie\името-на-филма). Точно там се намират и подпапките със самия филм (VIDEO_TS и AUDIO_TS или BDMV и CERTIFICATE, съответно за DVD и Blu-ray). Разбира се можете да си създадете и собствена папка. Мисълта ми е да не използвате различни/произволни папки за всеки файл.
Ако имате идеи за подобрение на ръководството или нещо не е ясно и има нужда от още разяснения, или мислите, че нещо е излишно, пишете в темата, за да се обсъди и евентуално промени.
За филми в това ръководство ще използваме някои от моите любими:



Това е засега. Можете да преминете към следващия коментар, в който ще ви запозная със софтуера, който ще използваме.