Quantcast
Channel: Всички форуми
Viewing all articles
Browse latest Browse all 5785

Безумието наречено SA Dictionary

$
0
0
Чак се чудя как да започна темата, откъде да я подхвана. Абсурди по принцип има бол, особено в България. По някакви причини обаче абсурдът, за който ще стане въпрос в темата, ме кара да го считам за достоен да го направя публично достояние.

Става въпрос за SA Dictionary.

Не зная колко от вас са забелязали, но SA Dictionary от едно време насам е платена. Да, програмата струва пари. И то не малко. Авторът на програмата, Стефан Ангелов, счита програмата си за заслужаваща сумата от 79 лв. в последната си версия (2011 Beta 1). Който не ми вярва може да посети официалната страница на програмата и се увери лично: thediction.com.

В темата общо взето ще недоволствам, критикувам и опитвам да докажа защо въпросният софтуерен продукт не си заслужава парите. Че и още по-зле дори - не заслужава и стотинка.

Ще разгледам и сравня няколко версии на речника. Ще сравня опциите, които предлагат, и ще проверя къде по програмата има някакви промени. Версиите са повече, но аз съм си избрал 6 по-ключови:
- SA Dictionary 2004 Datacenter
- SA Dictionary 2005 T2
- SA Dictionary 2008 Beta 4
- SA Dictionary 2010 Beta 1
- SA Dictionary 2010
- SA Dictionary 2011 Beta 1
Общо взето това са последните версии за съответните години.

Ако не ви се четат подробни сравнения, можете да прескочите тази секция и да преминете към следващата, където ще се опитам да обобщя проблемите на програмата.

Програмата няма много менюта, та ще ги сравня всичките. Нарочно ще помествам снимки от всички версии, дори и да са еднакви менютата, просто за да натъртя въпросния факт, че са еднакви.
Докато ги разглеждате имайте предвид, че версия 2010 струва 49 лв., а версия 2011 - 79 лв., за да прецените в реално време колко си заслужават промените по програмата.

Започвам с меню File.

Публикувано изображение
Публикувано изображение
Публикувано изображение
Публикувано изображение
Публикувано изображение

Както се вижда меню File е едно и също през всичките версии на програмата.

Следващо е меню Edit.

Публикувано изображение
Публикувано изображение
Публикувано изображение
Публикувано изображение
Публикувано изображение

Както установяваме менютата Edit съдържат отново идентични функции. Единствените разлики са, че от версия 2008 за някои от опциите са споменати клавишните им съответствия.

Продължавам с меню Tools.

Публикувано изображение
Публикувано изображение
Публикувано изображение
Публикувано изображение
Публикувано изображение

В това меню има малко раздвижване. Във версия 2004 има опция EN Computer/BG Synonym, която реално не прави нищо и която не се появява обратно в следващите версии. Опцията за стартиране на изпит от версия 2004 изчезва и липсва във версии 2005 и 2008, но пък се завръща триумфално във версия 2010 и остава. Самият ехе файл, стартиращ изпита, присъства във всички версии на SA Dictionary, просто в някои не може да се стартира от програмата.

Последно е меню Help. Не че е толкова важно, но нека съм подробен.

Публикувано изображение
Публикувано изображение
Публикувано изображение
Публикувано изображение
Публикувано изображение

Тук положението е общо взето еднообразно. Единствената разлика е, че от версия 2008 нагоре има меню, отварящо помощните файлове на компютъра. Тези файлове се инсталират от версия 2005 нагоре, но опцията в програмата се появява във версия 2008.

Сега нека сравним настройките на версиите.

Публикувано изображениеПубликувано изображение
Публикувано изображениеПубликувано изображение
Публикувано изображение

Опцията за използване на потребителски речници от 2004 изчезва във версия 2005, но се появява опция, която позволява стартиране на повече от 1 копие на програмата. Оттам насетне няма нови опции. Единствено между версии 2005, 2008 и 2010 има леки промени в настройките по подразбиране. Версия 2011 е идентична с 2010.

За последно нека сравним прозореца About, където ще стане ясно и с какви бази от данни разполагат версиите.

Публикувано изображение
Публикувано изображение
Публикувано изображение
Публикувано изображение
Публикувано изображение

Както се вижда базата от данни с български синоними нараства от 20 000 на 25 000 във версия 2005, а от версия 2008 се появява и база от данни с френски думи, което ми е много странно, защото файлът го има в папката на програмата, но никъде не фигурира в опциите й, а и да не говорим, че е странно да има база от данни с френски думи в английско-български/българо-английски речник.
Основните бази от данни остават едни и същи.

Сега нека погледнем набързо самите файлове в инсталационните папки. Ще ги пообобщим. Програмата съдържа:
- изпълним файл на речника;
- изпълним файл на изпита;
- бази от данни за двупосочен превод между български и английски;
- база от данни със синоними + термини;
- база от данни с френски думи;
- помощни файлове;
- файл със съвети (които се появяват при стартиране на програмата);
- шрифтове.

През целия живот на програмата изпълнимият файл на изпита, базата от данни със синоними+термини, базата от данни с френски думи и шрифтовете остават 100% идентични и не се променят по никакъв начин. Маркирал съм ги в синьо за удобство и визуално представяне.
Базите от данни за превод между български и английски се променят само веднъж: еднакви са във версии 2004, 2005 и 2008, след което претърпяват промяна във версия 2010, но остават същите за 2011. Какви промени са настъпили не може да се каже, но ще да са нищожни, защото базата от данни с превод от български към английски запазва размера си, а базата от данни с превод от английски към български нараства с 77 байта. Най-вероятно оправени 1-2 правописни грешки или нещо такова.
Единствените файлове, които търпят някакви по-драстични промени (и използвам думата "драстични" доста свободно), са основният изпълним файл на речника, помощните файлове и файлът със съвети.

Файловете са проверявани по MD5 контролна сума.

Нека сега се опитам да обобщя.

Периодът на безплатните версии
През този период програмата не търпи абсолютно никакви промени по наличните си бази от данни за превод. Получава допълнителна база от данни със синоними и термини в един момент и още една база от данни с френски думи в по-късен момент.
По отношение на интерфейса програмата търпи минимални промени - изчезване на опцията за стартиране на изпит, поява на опция за стартиране на помощните файлове.
По отношение на настройки единствено в ранните етапи има добавяне/премахване на такива. По-нататък има единствено леки промени на настройките по подразбиране.
Според официалните промени програмата бива почиствана от някой-друг бъг и бива прекомплирана на Visual C++ 2008, за да се подобри съвмеситмостта с Windows Vista.

Първата платена версия - 2010 Beta 1
Тя струва 35 лв. Промени спрямо последната безплатна има, но са нищожни: появява се отново опцията за изпит, има леки промени в настройките по подразбиране, някакви промени по помощните файлове и файла със съвети и отстранени сигурно 2-3 правописни грешки в базите от данни. Програмата е компилирана на Visual C++ 2010 за максимална съвместимост с Windows 7 (уж).

Следващата платена версия - 2010 (финална)
Тя струва 49 лв. Програмата е комплирана този път на Visual C++ 2008 Service Pack 1. Като изключим това обаче, промени спрямо предишната платена няма. И под "няма" имам предвид, че буквално няма никакви, просто по-скъпата се води финална версия. Всички файлове на програмата (с изключение на основния изпълним) са 100% идентични.

Последната платена версия - 2011 Beta 1 (актуалната към момента на писане на статията)
Тя струва вече 79 лв. Компилирана е отново на Visual C++ 2010. Други промени обаче отново няма. Да, правилно прочетохте: промени няма.

Още по-накратко за платените версии: като изключим това, че са компилирани с различни компилатори, и някакви промени по помощните файлове, други промени просто няма. Отново да напомня: файловете са проверявани по MD5 контролна сума.

Иначе казано: трите платени версии са едни и същи, но с нарастващи цени.

Към всичко това дотук нека добавя още няколко нещица:
1. Файлът с изпита е един и същ от 1995 година до ден днешен. Това са грубо 15 години. Технически погледнато е вярно, че не е наложително да се променя нещо, което работи така или иначе, но все пак за 15 години да няма дори и минимална актуализация и опресняване на вида на приложението... Това е уникално.
Публикувано изображение

2. Още със стартирането на програмата ни удря в челото една грешка. Малко хора четат съветите при стартиране на програмите и дори ги изключват. Освен това при SA Dictionary не винаги точно въпросният съвет с грешка се появява първи и ако потребителят ги забрани, то няма да има шанс да попадне на грешката. И за капак добавяме и факта, че на много хора българският език и граматиката му им куца, така че не биха отчели грешката така или иначе. Става въпрос за неправилно използване на пълен член. В изречението "Вие избрахте водещият компютърен речник в България." думичката "водещият" е написана с пълен член. Съобразно правилата на съвременния български език думата трябва да е с кратък член - "водещия", защото е сказуемно определение, поясняващо допъленението "речник", а то е във винителен падеж, не именителен.
Неправилната употреба на пълен и кратък член в българския език е една от най-често допусканите грешки. Дори и хора, които са наясно с граматиката, понякога неволно допускат такива грешки. Разбираемо и нормалено е. Изтъквам въпросната грешка, не защото е допусната по принцип, а защото не е поправена още от версия 2004 насам, а на практика посреща потребителя на първо стартиране. За 6 години авторът не си е направил труда да я отстрани. Това навява усещане за сериозна апатия от негова страна. Не че няма и грешки в помощните файлове, де.
Публикувано изображение

3. Инсталацията на версия 2010 първоначално беше създадена с пробна версия на InstallShield, което го превърна в неизползваем, защото създадената инсталация функционираше до 5 дни след създаването си. Т.е. вие си купувате програма за 45 лв., която дори не можете да си инсталирате, защото инсталацията е създадена с пробна версия на InstallShield.
Публикувано изображение
Явно затова авторът на речника е заменил инсталационния файл на въпросната версия с обикновен ZIP архив. Инсталацията на версия 2010 Beta 1 също е създадена с демо версия на InstallShield, но с по-стара такава и там само се извежда съобщение за това, без да се скапва самия инсталатор и програмата да не може да се инсталира.
Това обаче не променя факта, че е незаконно инсталации, създадени с пробна версия на InstallShield, да се разпространяват публично. Според лицензионното споразумение на InstallShield пробната версия е само за лично тестване.
Авторът на SA Dictionary не спазва чуждите лицензионни споразумения, но очаква потребителите на речника му да уважат неговото и да му платят. Наистина интересно. Особено след като на практика речникът не притежава никаква защита и може да се използва без проблем, без да се плаща. Явно авторът просто разчита на съвестта на потребителите. Още по-интересно.

4. SA Dictionary показва реклами в дясната част на прозореца си. Тези реклами носят някакви приходи на автора, но въпреки това той иска заплащане за програмата си, което нараства повече от двойно за буквално НИКАКВИ промени в рамките на 2 версии.
Вярно е, че от правна гледна точка всеки има право да иска каквато си сума пожелае за творенията си, но от чисто етическа и дори логическа гледна точка решенията на г-н Ангелов са меко казано откачени.

-----

Направо не мога да си представя какво му е в главата на автора на речника. Времената са тежки и всеки има нужда от пари, но програмата му на практика не търпи никакво развитие, а цената й нараства. Следващата версия може би ще е над 100 лв.? Още по-следващата може би ще иска заплащане под формата на надвижимо имущество? Кой знае. Всъщност на кого и му пука.

Лично аз предлагам на всички потребители, които имат нужда от речник, просто да преминат на AEnglish Dictionary XP. Дори и просто ей така напук на SA Dictionary. Разбира се всеки си преценява за себе си какво да използва, но поне за мен AEnglish Dictionary превъзхожда SA Dictionary по всеки един параграф.



Night_Raven


Viewing all articles
Browse latest Browse all 5785

Trending Articles



<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>